خانه / نخود روسی / واردات نخود روسی در ایران

واردات نخود روسی در ایران

نخود روسی از حبوباتی است که واردات بالایی در ایران دارد و بسیار پر فروش است.
آیا به نظر تان طبیعی است که ما نخود روسی در بازار حبوبات داریم؟ این همه گفته می شود که نخود کرمانشاه، یک برند جهانی است، پس بازار گرمی است؟ اگر وضعیت کشت نخود را با وجود برنامه ریزی های شورای نخود ایران و نیز سازمان کشاورزی در نظر داشته باشید، خواهید دید که هر چند نخود کرمانشاه به لحاظ کیفی دارای دانه های سایز درشتی است و خوش اندام می باشد. اما به نسبت کشور هایی مانند ترکیه و روسیه میزان برداشت در هکتار کمی دارد. در کل جهان متوسط برداشت هایی که از نخود در هر هکتار گزارش شده حدود ۸۲۰ کیلو است. ولی در ایران تقریباً نصف این مقدار تولید می شود و ترکیه ۹۵۰ کیلو برداشت می کند. این اختلاف های نه چندان ساده سبب شده تا ایران در بین کشور های مطرح در حوزه نخود به رتبه ۴ دست یابد.

واردات نخود

واردات عمده نخود

خب هر چند همان میزان برداشت از سطح زیر کشت نخود هم سبب شده تا نخود ایرانی برندی جهانی باشد. اما می تواند به عنوان یک محصول مناسب برای آب و هوایی که کمتر نیاز به آب دارد و مصرف و قیمت مناسبی هم دارا است، در بین محصولات صادراتی قرار گیرد. واردات نخود به ایران بیشتر از این جهت است که در کاربرد های دیگر بتوان از نخود حداکثر استفاده را کرد و دچار کمبود و در نتیجه افزایش قیمت ها نبود. هر چند نخود روسی در ایران با سایز ریزش شناخته می شود. اما ارزان تر هم هست و چون برای فلافل کارایی دارد وارد کننده های نخود روسی خیلی راحت بارشان را پس از ترخیص از گمرک به پول تبدیل می کنند.

ارقام نخود کشت شده در ایران

اما در ایران و کرمانشاه که مهد کشت نخود است، کدام یک از ارقام نخود کاشته می شود؟ تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که ارقام نخود هایی مانند، بیونیج، گریت و نیز جم و کوروش که از بذر های اصلاح شده تولید می شوند، به بیماری هایی مانند برق زدگی حساسیت بالایی دارند و ممکن است با شیوع آفت در بین مزارع کل بار نابود شود.
اما در رقم بذر هاشم و آرمان که تولیدشان در سال ۷۶ برای بذر رقم هاشم و برای آرمان از سال ۸۳ آغاز شد، می توان مقاومت بالاتر به بیماری برق زدگی را دید. ولی سایز بازار پسندی برای صادرات ندارند. برای همین تا به امروز بذر نخودی که از همه نظر مناسب باشد به کشاورز معرفی نشده است و اما با این اوضاع و احوال باز هم شرایط خوبی برای تأمین بازار داخلی و خارجی نخود فراهم است.

جهت خريد و فروش اين محصول ميتوانيد با ما در ارتباط باشيد:
مدیر فروش: مرضیه صیفی
شماره همراه: 09184687293
کانال تلگرام: aradhobobat@
پست الکترونيکي: aradhobobat@gmail.com
آدرس سایت: www.aradhobobat.com

مطلب پیشنهادی

قیمت نخود روسی

قیمت نخود روسی در بازار ایران

قیمت نخود روسی در بازار ایران چقدر است؟ ابتدا ذکر این نکته لازم است که …

پاسخی بگذارید

کانال تلگرام