خانه / دسته‌بندی نشده / میزان برداشت انواع نخود در هر هکتار

میزان برداشت انواع نخود در هر هکتار

میزان برداشت نخود در هر هکتار به عوامل زیادی بستگی دارد. در این مطلب به روش های مختلف کاشت این محصول و چگونگی برداشت بهتر آن می پردازیم.
کاشت و برداشت نخود در مزارع مختلف صورت می گیرد. اگر بخواهیم برداشت بیشتری از نخود در هر هکتار داشته باشیم، می بایست ابتدا در مورد عوامل تاثیرگذر بر کاهش این محصول و عوامل افزایش دهنده آن شناخت کافی داشته باشیم.

عوامل تاثیرگذار بر کشت نخود

برای بازده هر محصول عواملی وجود دارد که در زمینه نخود به دو دسته کلی تقسیم می شوند.
دسته اول عوامل طبیعی، همچون میزان بارش های سالیانه، میزان دمای هوا، آفت ها و عواملی از این دست که ما دخالتی در آن ها نداریم اما می توانیم برای جلوگیری از آن ها و بهره بردن از آنان تمهیداتی بیاندیشیم.
دسته دوم نحوه کاشت، نگهداری و برداشت نخود در هر هکتار است که تاثیر بسیاری در میزان برداشت نخود خواهد داشت.

عوامل طبیعی بازده نخود در هکتار

از عوامل طبیعی که باعث بازده کم نخود در هکتار و کاهش میزان برداشت می شود، می توان به کاهش بارش های سالیانه و به موقع بر مزارع نخود اشاره کرد. از آنجایی که محصول نخود، به صورت دیم کشت می شود، میزان بارش سالیانه عامل تاثیرگذاری بر این محصول خواهد بود. حال این بارش ها اگر به موقع و به میزان کافی باشد، افزایش بازده محصول قطعی است.
عامل طبیعی دیگری که بر این موارد تاثیر می گذارد، دمای هوا است. اگر بذر نخود در مقابل دمای زمستانی مزرعه مقاوم نباشد، مسلما بسیاری از بوته ها از بین رفته و کاهش میزان برداشت را به دنبال خواهد داشت. اگر بتوانیم بذر مناسب و مقاوم را بسته به اقلیمی که نخود در آن کشت می شود، انتخاب کنیم، از این مورد نیز جلوگیری به عمل آورده ایم.
مورد دیگر تاثیر گذار بر نخود، آفت ها می باشند. نگهداری مناسب از نخود می تواند برای مقابله با آن ها صورت بگیرد و مسلما اگر نگهداری به طور مناسب انجام نشود، کاهش محصول را در بر خواهد داشت.

انواع نخود

 

عوامل انسانی بازده نخود در هکتار

دسته دومی که بر میزان برداشت نخود در هکتار تاثیرگذار هستند، عوامل انسانی هستند. به معنای کارهایی که ما به هنگام کاشت، نگهداری و برداشت محصول انجام می دهیم.
نحوه کاشت نخود از عوامل تاثیرگذار بر میزان برداشت است. این نحوه اگر به صورت علمی و مکانیزه صورت بگیرد، بازده محصول را افزایش داده و از هدر رفت بذر نیز جلوگیری می کند. هدف دیگری که در کشت مکانیزه مد نظر است، اینکه بشود به راحتی با آفات مقابله کرد. همین موضوع باعث افزایش راندمان محصول در هر هکتار می گردد.
پس از کاشت که مباحث گسترده ای دارد، به نگهداری محصول می رسیم. در نگهداری محصول تنها دفع گیاهان هرز و مقابله با آفات مدنظر است و اگر بشود آن ها را کنترل نمود، نخود بازده بیشتری در هکتار خواهد داشت.
مرحله آخر، برداشت محصول است. ممکن است یک مزرعه نخود بازده مناسبی در هکتار داشته باشد، اما اگر برداشت آن به درستی و در زمان مناسب انجام نشود، بازده نخود در هکتار کاهش خواهد یافت.
یکی از این عوامل، زمان مناسب برداشت است. برداشت نخود باید زمانی انجام شود که به اصطلاح دانه های نخود در غلاف خود رسیده باشند و بوته ها زرد شده باشند. این بازه کوتاه بهترین زمان برای برداشت نخود است. اما اگر برداشت به تاخیر بیافتد، بوته های نخود خشک شده و به هنگام برداشت، دانه ریزی بسیاری رخ خواهد داد که مسلما تا ۳۰ درصد بازده محصول را کاهش می دهد. این نکات در برداشت سنتی و دستی توسط افراد مورد استفاده هستند.
در برداشت مکانیزه نیز بازه زمانی بسیار مهم است. برای جلوگیری از دانه ریزی نیز، نوع بومی که بر روی کمباین برداشت شده می گذارند بسیار تاثیرگذار است. میزان بادی که در آن وجود دارد عامل مهم دیگری است که می تواند از شکستن دانه ها به هنگام برداشت جلوگیری کند.
عوامل بسیار دیگری در این فرآیند وجود دارند که از پرداختن به آن ها خودداری کردیم زیرا مسائل مهم تری را بیان کردیم و با رعایت همین موارد می توانید بازده مناسبی را داشته باشید. با استفاده از بهترین روش کاشت نخود می توانید راندمان کاری خود را افزایش دهید و محصول بهتر و بیشتری را روانه بازار حبوبات کنید.

جهت خريد و فروش اين محصول ميتوانيد با ما در ارتباط باشيد:
مدیر فروش: مرضیه صیفی
شماره همراه: 09184687293
کانال تلگرام: aradhobobat@
پست الکترونيکي: aradhobobat@gmail.com
آدرس سایت: www.aradhobobat.com

مطلب پیشنهادی

بهترین حبوبات تهران

تامین بهترین حبوبات در تهران

مرکز حبوبات آراد بزرگترین تامین کننده بهترین حبوبات در تهران می باشد. هم وطنان عزیز …

پاسخی بگذارید

کانال تلگرام